Ty nejzajímavější charaktery většinou skrývají hodně bolesti a smutku

Ty nejzajímavější charaktery většinou skrývají hodně bolesti a smutku

Daniel Bambas, všestranný český herec a držitel Ceny Thálie 2017 za mimořádný činoherní výkon, propůjčil již podruhé svůj hlas příběhu z pera skotského spisovatele Petera Maye. Tentokrát si v jeho podání mohou posluchači vychutnat mrazivý thriller Zimní hrob.Román zasazený do Skotska v roce 2051 je označován za „eko-noir“ nebo „klimatickou dystopii“. Jak na vás tohle propojení thrilleru a detektivky s enviromentální tematikou zapůsobilo?

Důsledky klimatických změn, které jsou v knize popisovány a jejichž počátky pociťujeme už nyní, jsou opravdu velmi tísnivé. Vlastně bych si přál, aby působily téměř nepředstavitelně, tak tomu ale bohužel není. Takže každý posluchač, který si tuhle hrozbu uvědomuje a věnuje klimatické změně pozornost, bude pravděpodobně vyprávěním zasažen o to víc. Ve mně vyvolávalo pocit rychle utíkajícího času. Pocit, že nám už zbývá jen zoufale krátká doba, abychom se pokusili zmírnit dopady klimatické změny. Pocit, že už nelze zavírat oči před realitou, ve které žijeme, pokud tedy máme nějaké svědomí a záleží nám i na tom, jaký svět zanecháme příštím generacím.

A co můžeme dělat pro to, aby na autorova slova nakonec nedošlo?

Kéž by na tohle existovala jednoduchá odpověď. Myslím, že musíme důvěřovat vědcům a hlavně volit ty politiky, kteří berou klimatickou změnu skutečně vážně. To samozřejmě není téma, jemuž se chtějí věnovat populisté. Je bolavé, nepopulární a jsou s ním spjata řešení, která nejsou pohodlná a vyžadují od nás osobní aktivitu a investici. Takže prosím, nevěřme politikům, kteří v dnešní době nabízejí snadná a bezbolestná řešení a chtějí nás izolovat od zbytku vyspělé Evropy. Klimatická změna opravdu nezná hranice států.

Užíval jste si typicky skotskou atmosféru příběhu?

Já měl pro tuhle část světa a sever Evropy vůbec vždycky slabost. Ve Skotsku jsem bohužel ještě nebyl, ale jeho krajina a historie mě fascinují a určitě patří k mým cestovatelským snům. Líbí se mi, jakou má tenhle kout světa v sobě divokost, je plný živlů. Dojem nehostinné země se tu během chvíle může proměnit v čirou krásu, a zase naopak.

Případ mrtvého investigativního novináře vyšetřuje detektiv-inspektor Cameron Brodie. Jaký dojem na vás udělal tenhle ochránce zákona ze staré školy, který přišel o manželku, nehezké vzpomínky utápí v alkoholu a navrch mu diagnostikovali rakovinu prostaty?

Ty nejzajímavější charaktery většinou skrývají hodně bolesti a smutku, se kterými se ovšem rozhodnou zápasit. A to je přesně případ detektiva-inspektora Brodieho. Mohl by tomu prostě podlehnout, na všechno rezignovat a utápět se v sebelítosti. Naštěstí se rozhodne pro pravý opak.

Na své cestě k mrtvole uskladněné v liduprázdném horském hotelu k sobě Brodie přibere doktorku indického původu Sítu Royovu. Jaká chemie panuje mezi touto nesourodou dvojicí, kterou však spojuje ztráta někoho blízkého?

Nechci a nemůžu prozrazovat příliš, ale věřím, že Brodie a Síta mají dost předpokladů k tomu, aby mezi nimi přeskočila zásadnější jiskra. Jsou to oba velmi inteligentní lidé, mají podobný smysl pro humor, nejsou lhostejní vůči svému okolí, neklouzají po povrchu. Mají za sebou zásadní životní zkušenost, která je naučila odlišovat, co má v životě skutečně smysl.

Zimní hrob Peter May

_________________________________

Peter May 
(*1951)
Úspěšný skotský romanopisec a detektivkář pochází z Glasgow, nyní však žije a tvoří v jižní Francii. Původně se živil novinařinou (psal pro The Scotsman a The Glasgow Evening Times), ale poté, co získal uznání jako televizní scenárista, se rozhodl vstoupit na čistě spisovatelskou dráhu. Celosvětové renomé si vydobyl šestidílnou sérií čínských thrillerů (česky 2015–2020) s detektivem Li Jenem a patoložkou Margaret Campbellovou, k níž se posléze ještě vrátil povídkou Svatba duchů. Mezi jeho další populární díla patří volná trilogie ze skotského souostroví Vnější Hebridy, zahrnující tituly Skála, Muž z ostrova Lewis a Šachové figurky (česky 2013–2014), a románová série Akta Enzo (česky od roku 2006). Oblibu si získal i samostatnými romány Ostrov Entry, Umrlčí cesta, Útěk, Ochráním tě, Karanténa, Tichá smrt či Muž bez tváře (česky od roku 2015). V češtině autorova díla vydává nakladatelství Host a my jim dáváme audioknižní podobu. O autorově tvorbě podrobněji na www.petermay.info.

Peter May

 

Daniel Bambas
(* 1980)
Prkna, jež znamenají svět, ho vábila už jako dětského eléva v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. Před absolutoriem DAMU (2004) získal angažmá v Divadle na Vinohradech, kde působí dodnes. Hostuje však i na mnoha jiných scénách (Městské divadlo Mladá Boleslav, Národní divadlo Brno, Komorní činohra, 3D company), je činný ve filmu (Bolero, Svatba na bitevním poli ad.), v televizi (seriály Velmi křehké vztahy, Ordinace v růžové zahradě, Ulice, Škola pro život, Specialisté), v dabingu i v rozhlase. K jeho nejvýraznějším kreacím patří „kalhotková role“ renesančního tragéda Edwarda Kynastona v mladoboleslavské inscenaci Krás(k)a na scéně, která mu vynesla Cenu Thálie 2017 za mimořádný činoherní výkon, a dále postava herce Piláta v TV minisérii Past. Hovoří třemi dalšími jazyky a je vyznavačem amatérského šermu. 

Daniel Bambas 

 

Tagy 

Napište komentář

Pamatujte, komentáře musí být před zveřejněním schváleny.